233 rocznica Konstytucji 3 maja - Szczegóły galerii - Szkoła Podstawowa nr 42 w Lublinie

233 rocznica Konstytucji 3 maja

Apel z okazji 233 rocznicy Konstytucji 3 maja

W dniu 30.04.2024 r., w naszej Szkole Podstawowej im.K.I.Gałczyńskiego odbył się uroczysty Apel z okazji 233 rocznicy Konstytucji 3 maja.
Wszystkich uczniów powitał i wygłosił przemówienie Szanowny Pan Dyrektor - Jerzy Kolowca.
Uczniowie klasy Vc wraz ze swoim wychowawcą -Haliną Hamerla i Panią od muzyki-Agatą Stworowską, przygotowali montaż słowno -muzyczny upamiętniający to ważne wydarzenie w Historii Polskiej Rzeczypospolitej XVIII w. W uroczystości brały udział również uczennice klas VI i VII śpiewając Pieśni patriotyczne.
Apel, przygotowany przez powyższą klasę uświadomił innym uczniom, istotę tego wydarzenia, rolę i prawa jakie dawała Konstytucją 3 maja 1791 r, przypomniał sytuację polityczną w czasach zaborów, kiedy to Polska zniknęła z mapy na na 123 lata. Jednocześnie przypomniał uczniom, jak ważne powinny być dla każdego obywatela symbole narodowe:godło, hymn i flaga oraz w jaki sposób należy oddawać im hołd i szacunek.